Kliknij poniższy przycisk aby zadzwonić:

tel. 91 820 11 10

Ultrasonografia endoskopowa EUS

Ultrasonografia endoskopowa EUS Szczecin

Ultrasonografia endoskopowa (EUS) jest techniką badania przewodu pokarmowego, która łączy ocenę endoskopowa oraz ultrasonograficzną. Badanie przeprowadzane jest za pomocą endosonografu przypominającego wyglądem gastroskop, jednak wyposażonego w głowicę USG. Po wprowadzeniu aparatu przez przełyk do żołądka wykonuje się badanie jego ścian oraz sąsiadujących narządów czyli trzustki, dróg żółciowych i lewego płata wątroby. Podczas badania można wykonać również biopsję, uzyskując materiał histopatologiczny umożliwiający dokładną diagnostykę podejrzanych zmian.

Jakie są wskazania do wykonania badania EUS?

Do głównych wskazań zaliczamy:

  • choroby trzustki tj. zmiany ogniskowe trzustki, guzy trzustki, przewlekłe zapalenie trzustki
  • choroby dróg żółciowych tj. zwężenie dróg żółciowych, zastój żółci, podejrzenie kamicy dróg żółciowych
  • zmiany/guzy podśluzówkowe przełyku, żołądka oraz dwunastnicy

Jak przebiega badanie?

Badanie jest technicznie bardzo podobne do gastroskopii. Endoskop wprowadzany jest przez znieczulone wcześniej gardło do światła przełyku, żołądka i następnie dwunastnicy. Badanie trwa około 10-15 minut. W przypadku konieczności pobrania materiału do badania histopatologicznego wykonywane jest nakłucie igłą biopsyjną, co może wydłużyć czas trwania badania. Jest to zabieg bezbolesny dla pacjenta. EUS może być wykonywany bez znieczulenia lub w znieczuleniu, w zależności od woli pacjenta.

Jak przygotować się do badania EUS?

Badanie EUS wykonywane jest na czczo. Przed planowanym badaniem należy wykonać badania laboratoryjne, tj. morfologia krwi, układ krzepnięcia, elektrolity, ew. hormony tarczycy. Pacjenci z poważnymi obciążeniami chorobami przewlekłymi, którzy wymagają regularnego przyjmowania leków powinni przyjąć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody, a w przypadku cukrzycy powinni pominąć poranną dawkę insuliny i/lub doustnych leków hipoglikemizujących. Pacjenci przyjmujący leki zmniejszające krzepliwość powinni skonsultować się z lekarzem prowadzącym i ew. odstawić leki zgodnie z jego zaleceniami.

Jakie powikłania niesie ze sobą EUS?

Tak jak każdy zabieg endoskopowy jest to badanie inwazyjne. EUS diagnostyczny nie wiąże się z większym ryzykiem powikłań niż gastroskopia. W wypadku biopsji ryzyko to zwiększa się i jest to związane z ryzykiem krwawienia lub zapalenia trzustki, które dotyczą 1% pacjentów.

Nowości

Elastografia wątroby mętodą FIBROSCAN
Test oddechowy wodorowo – metanowy
Konsultacje Online
Zabieg Genesis - Sonomed Szczecin
Diagnostyka czerniaka - Sonomed Szczecin
Trichoskopia FotoFinder - Sonomed Szczecin
Laser Cutera Excel V+ - Sonomed Szczecin
Dermoskopia FotoFinder - Sonomed Szczecin
Calendar Umów wizytę