Plastyka małżowin usznych polega na modelowaniu szkieletu chrzęstnego w celu uzyskania pożądanego kształtu. Najczęstszym powodem wykonywania zabiegu jest odstawanie małżowin usznych. Szerokie ustawienie zwraca uwagę otoczenia i często naraża pacjentów na drwiny i z tego powodu pacjenci decydują się na korektę.
Kto jest najlepszym kandydatem do zabiegu?
Zabieg można wykonać w dowolnym wieku – zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci. Zwykle operację wykonuje się w wieku około 7 – 8 lat lub u osób dorosłych.
Plastyka uszu u dzieci
Plastykę małżowin usznych możemy wykonać w wieku dziecięcym. Trzeba pamiętać, że dzieci w ocenie swoich rówieśników są bezwzględne. Zauważają wszystkie odmienności i widząc inne dziecko z odstającymi uszami od razu to akcentują i werbalizują czyniąc obiektem różnego rodzaju docinków, żartów czy drwin. Powoduje to niepotrzebny stres. Rodzice często nie zdają sobie sprawy dlaczego ich dziecko jest bardziej rozdrażnione, czy też zamknięte w sobie, unika zajęć szkolnych i zabaw z rówieśnikami. Z tego też względu jednym z okresów odpowiednich do wykonania plastyki małżowin usznych, jest moment zmiany środowiska i przejścia z przedszkola do szkoły. W tym okresie rozwojowym wielkość małżowin usznych jest zbliżona do osoby dorosłej i operacja nie grozi zaburzeniami rozwojowymi w dalszym wieku. Warto aby rodzice wiedzieli, że zabieg można przeprowadzić właśnie na takim etapie życia dziecka.
Czy plastyka uszu jest zabiegiem bezpiecznym?
Zabieg jest małoinwazyjny, o bardzo małym ryzyku. Trzeba pamiętać że przygotowanie do operacji plastyki małżowin usznych jest dokładnie takie samo jak do każdego innego zabiegu. Pacjenta trzeba dokładnie zbadać, ocenić zakres korekty, oraz wykonać niezbędne badania biochemiczne krwi.
Czy efekty zabiegu są trwałe?
Efekty zabiegu są bardzo trwałe. Po wykonaniu korekty szkieletu chrzęstnego bardzo rzadko występuje nawrót deformacji. Oczywiście nawrót deformacji jest zawsze możliwy i trzeba mieć tego świadomość. Dlaczego tak się dzieje? Otóż chrząstka posiada pewną sprężystość co może powodować powolne wtórne odkształcenie. Poza tym przypadkowy uraz we wczesnym okresie pooperacyjnym na przykład w czasie snu może spowodować odkształcenie. W takim przypadku możliwa jest ponowna korekta.