Kliknij poniższy przycisk aby zadzwonić:

tel. 91 820 11 10

Laryngologia

Laryngologia Szczecin

  1. Konsultacje z zakresu laryngologii i laryngologii dziecięcej
  2. Ocena narządów laryngologicznych za pomocą endoskopów tj. stanu uszu, nosa, nosogardła – m.in. możliwość dokładnej oceny wielkości migdałka gardłowego u dzieci, gardła i krtani – m.in. ocena zmian na fałdach głosowych. Każde badanie z użyciem endoskopów jest archiwizowane, przez co daje możliwość oceny zmian w czasie badania kontrolnego.
  3. Ocena narządów laryngologicznych przy zastosowaniu mikroskopu diagnostycznego. Szczególnie istotna w kontroli stanu uszu, dająca możliwość oczyszczenia ucha z zalegających mas patologicznych
  4. Drobne zabiegi wykonywane w ramach ambulatorium (m. in. przyżeganie krwawiących naczyń w nosie, przycięcie wędzidełka języka, przyżeganie zmian w przewodzie słuchowym zewnętrznym)

Zespół laryngologiczny

Zespół laryngologiczny

Lekarze

Zabiegi

Adenotomia

Zabieg usunięcia migdałka gardłowego (tzw. „trzeciego migdałka”) wykonywana jest głównie u dzieci. Decyzje o przeprowadzeniu zabiegu podejmuje się w sytuacji, gdy:

  • przerośnięty migdałek blokuje prawidłowe oddychanie przez nos
  • migdałek uciska na ujścia trąbek słuchowych i powoduje przewlekłe zaleganie płynu w uszach i w konsekwencji niedosłuch
  • jako pierwszy etap leczenia przewlekłego zapalenia zatok u dzieci.

Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym z intubacją. Po operacji wskazana jest obserwacja kilkugodzinna dziecka pod opieką personelu medycznego. Okres rekonwalescencji trwa około tygodnia. W tym czasie należy unikać wysiłków fizycznych i zachować lekkostrawną dietę.

Drenaż wentylacyjny ucha środkowego

Dreny wentylacyjne (tzw. „szpulki”) zakładane są do błony bębenkowej w leczeniu wysiękowego zapalenia ucha środkowego oraz nawracających ostrych zapaleń uszu.

Podczas zabiegu nacina się błonę bębenkową, usuwa płyn z ucha środkowego oraz zakłada dren. Zwykle zabiegowi temu towarzyszy adenotomia, czyli usunięcie migdałka gardłowego. Po zabiegu następuje natychmiastowa poprawa słuchu.

Zabieg u dzieci jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, u dorosłych w znieczuleniu miejscowym. Dreny zwykle wypadają samoistnie po kilku miesiącach.

W okresie, gdy dren jest umiejscowiony błonie bębenkowej konieczne są okresowe wizyty w gabinecie laryngologicznym w celu utrzymania drożności drenu. W tym czasie należy chronić uszy przez wodą czyli możliwe są kąpiele (z zasłoniętym uchem) jednak bez nurkowania.

Tonsillotomia

Zabieg tonsillotomii polega na zmniejszeniu migdałków podniebiennych. Usuwane są tylko fragmenty tkanki migdałków, a pozostawione części w gardle nadal mogła spełniać swoją fizjologiczną rolę w budowaniu odporności.

Do tego rodzaju zabiegu kwalifikuje się dzieci do około 10 roku życia, u których przerośnięte migdałki prowadzą do bezdechów w czasie snu lub przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym z intubacją.

Po zabiegu pacjent wymaga obserwacji personelu medycznego przez kilka godzin, jednak czas ten może ulec zmianie w zależności od sytuacji klinicznej.

Po powrocie do domu powinno się unikać wysiłków fizycznych, czekolady, spożywania gorących posiłków, gorących kąpieli oraz przebywania na silnym słońcu. Okres rekonwalescencji trwa zwykle około tygodnia.

Tonsilektomia

Zabieg tonsilektomii polega na całkowitym usunięciu migdałków podniebiennych u pacjentów z częstymi anginami lub gdy występują jej powikłania.

Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Czas pozostania pacjenta na obserwacji jest ustalany indywidualnie. Po tego typu zabiegu w pierwszych dobach mogą występować bóle gardła wymagające stosowania leków przeciwbólowych oraz diety lekkostrawnej i papkowatej.

Jednym z powikłań po tonsilektomii są krwawienia, które mogą pojawić się w różnym czasie po zabiegu. Z tego względu po operacji należy unikać wysiłków fizycznych, spożywania ostro przyprawionych lub gorących pokarmów, czekolady oraz zrezygnować z gorących kąpieli i przebywania na silnym słońcu. Okres rekonwalescencji wynosi zwykle około 2-3 tygodnie.

Leczenie operacyjne chorób ucha

Perforacja błony bębenkowej oznacza obecność otworu w błonie oddzielającej przewód słuchowy zewnętrzny od przestrzeni ucha środkowego. Błona bębenkowa jest mocna lecz niezbyt elastyczna, a jej zadanie polega na przenoszeniu drgań fali akustycznej (dźwięku) do ucha środkowego… Czytaj dalej

Plastyka małżowin nosowych dolnych (konchoplastyka)

Upośledzone oddychanie przez nos jest przyczyną dużego dyskomfortu w życiu codziennym. Powoduje chrapanie i bezdechy w czasie snu, pogarsza codzienna aktywność, prowadzi do zaburzeń węchu oraz nawracajacych infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych… Czytaj dalej

Plastyka przegrody nosa (septoplastyka)

Upośledzona drożność nosa może być spowodowana skrzywieniem przegrody nosa. Do skrzywienia może dojść w przebiegu urazu lub samoistnie. Przegroda nosa składa się z części chrzęstnej i kostnej, każda z niech może być skrzywiona. Czytaj dalej

Wideo

Nowości

Elastografia wątroby mętodą FIBROSCAN
Test oddechowy wodorowo – metanowy
Konsultacje Online
Zabieg Genesis - Sonomed Szczecin
Diagnostyka czerniaka - Sonomed Szczecin
Trichoskopia FotoFinder - Sonomed Szczecin
Laser Cutera Excel V+ - Sonomed Szczecin
Dermoskopia FotoFinder - Sonomed Szczecin
Calendar Umów wizytę