Diagnostyka górnego odcinka przewodu pokarmowego
Gastroskopia jest badaniem diagnostycznym, polegającym na wprowadzeniu aparatu endoskopowego do światła przełyku, żołądka i dwunastnicy. Pozwala to najdokładniejszy sposób ocenić te narządy.
Metody badania gastroskopowego
Obecnie istnieje kilka sposobów przeprowadzania gastroskopii. W naszej klinice Sonomed mamy możliwość wykonania tego badania tradycyjnie poprzez jamę ustną, ale również poprzez delikatne wprowadzenie bardzo cienkiego gastroskopu donosowego, tak aby przez jamę nosową wprowadzić aparat do przewodu pokarmowego. Aparat ten jest o wiele cieńszy i delikatniejszy. Daje to możliwość wprowadzenia go po tylnej ścianie gardła, a nie po nasadzie języka. Dzięki temu objawy takie jak odruch wymiotny czy odbijanie są zdecydowanie mniejsze. Istnieje również możliwość znieczulenia w trakcie tego badania w przypadku pacjentów narażonych na zwiększony dyskomfort (zwłaszcza pacjenci z przepukliną rozworu przełykowego przepony).
W trakcie wykonywania gastroskopii można również pobrać wycinki błony śluzowej, żeby ocenić zakażenie Helicobacter pylori oraz zbadać mikroskopowo pobraną biopsję ze zmian błony śluzowej, w przypadku wrzodów, zapaleń, zespołu złego wchłaniania, zmian nowotworowych lub innych.
Gastroskopia umożliwia także endoskopowe usunięcie zmian polipowatych, leczenie żylaków przełyku i inne zabiegi terapeutyczne. Pozwala więc nie tylko najdokładniej zobrazować górną część przewodu pokarmowego, ale także dokonać wyboru właściwej metody leczenia.
Kiedy należy wykonać gastroskopię?
Badanie gastroskopowe powinno być wykonane w sytuacji gdy występują istotne objawy ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego. Problem polega na tym, iż bardzo wielu z nas ma różne objawy które występują stosunkowo często. Mogą być to bóle brzucha, zgaga czy nudności. Tego typu dolegliwości dotyczą każdego z nas, jednak na ich podstawie nie zawsze jesteśmy w stanie rozpoznać z jaką chorobą mamy do czynienia. Bóle brzucha mogą być spowodowane stresem, ale również nowotworem. W związku z tym, długotrwały dyskomfort spowodowany bólem w nadbrzuszu, wymiotami, zgagą, brakiem apetytu, krwawieniem i utratą masy ciała może dać nam podstawę do przeprowadzenia gastroskopii. Wpierw należy jednak skonsultować się z lekarzem.
Pamiętajmy o tym że w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej badanie należy przeprowadzić jak najszybciej. Przy wczesnym wykryciu leczenie raka może zakończyć się powodzeniem bez konieczności poddawania pacjenta chemioterapii.
Przeciwwskazania do gastroskopii
Badanie gastroskopowe powinno być przeprowadzane tylko w przypadku, gdy istnieje podejrzenie wystąpienia różnego rodzaju nieprawidłowości w górnym odcinku przewodu pokarmowego.
W przypadku badań diagnostycznych ryzyko powikłań jest niewielkie, jednak mimo wszystko gastroskopia powinna być wykonywana po wcześniejszej konsultacji z lekarzem rodzinnym lub gastroenterologiem.
Przebieg badania
Pacjent układa się na lewym boku po czym przystępujemy do założenia ustnika i ewentualnej sedacji. Po przygotowaniu pacjenta wprowadzamy gastroduodenoskop przez jamę ustną lub nosową, tak aby obejrzeć przewód pokarmowy. Czas gastroskopii uzależniony jest od tego czy jest to same badanie, czy również pobranie i ewentualne leczenie powstałych zmian.
Poznaj nasz zespół endoskopowy.