Plastyka przepukliny pępkowej
Plastyka przepukliny pępkowej polega na zamknięciu tzw. wrót przepukliny, czyli przestrzeni w powięzi, przez którą jelita mogą przemieszczać się poza jamę brzuszną pod skórę. Przemieszczone pod skórę jelita tworzą klasyczną przepuklinę. Zasada operacji polega na zamknięciu wrót przepukliny za pomocą przesunięcia powięzi lub mięśni, oraz za pomocą specjalnych siatek przepuklinowych. Wykorzystanie siatek do operacji przepukliny jest bezpieczne. Technika ma szereg zalet ponieważ przebieg pooperacyjny jest mniej bolesny co pozwala na szybszy powrót do aktywności fizycznej.
Plastyka przepukliny pachwinowej
Plastyka przepukliny pachwinowej polega na zamknięciu otworu, przez który jelita mogą przemieszczać się poza jamę brzuszną pod skórę. Obecnie najbardziej znaną i propagowaną metodą leczenia jest metoda wykorzystująca specjalne siatki. Wzmacnia ona wykonana plastykę dzięki czemu pacjent szybciej może powrócić do codziennego życia i aktywności zawodowej i sportowej.
Plastyka przepukliny kresy białej
U niektórych pacjentów mamy do czynienia z tzw. przepukliną kresy białej. Kresa biała jest to powięź, która łączy dwa mięśnie proste brzucha. U kobiet po ciąży, mięśnie te mogą ulec rozsunięciu a powięź rozciągnięciu. Wówczas w trakcie napinania brzucha podczas ćwiczeń sportowych lub pracy fizycznej, może dochodzić do uwypuklenia powłok brzusznych między mostkiem a pępkiem. Z reguły nie powoduje to większych dolegliwości, jednak jest to widoczne – zwłaszcza u szczupłych kobiet. Przepuklinę kresy białej można operować, jednak wskazania do zabiegu należy ustalić indywidualnie. Z tego też względu kwalifikacja do operacji musi być bardzo indywidualna. Trzeba również pamiętać, że zaraz po ciąży rozejście mięśni może być bardzo duże, natomiast na przestrzeni roku czy dwóch lat, rozejście może się zmniejszyć i przepuklina nie będzie stanowić problemu.
Plastyka przepukliny w bliźnie pooperacyjnej
U niektórych pacjentów po różnego rodzaju operacjach brzusznych, może dojść do powstania przepukliny w bliźnie. Wynika to z tego, że blizna nigdy nie ma takiej wytrzymałości jak zdrowe powłoki jamy brzusznej (mięśnie, powięź). Tego typu przepukliny mogą mieć różną wielkość, natomiast operacja odbywa się według takich samych zasad jak operacja przepukliny pępkowej czy pachwinowej. Trzeba wypreparować tzw. worek przepuklinowy, a więc otrzewną razem z jelitami zawartymi w środku, wypreparować brzegi mięśni i powięzi i potem w zależności od ubytku wykonać odpowiednią plastykę (często z wykorzystaniem siatki). Trzeba jednak pamiętać o tym, że w przypadku pacjentów z nadwagą ryzyko nawrotu przepukliny jest znacznie większe.