Kliknij poniższy przycisk aby zadzwonić:

tel. 91 820 11 10

Leczenie operacyjne chorób ucha

Perforacja błony bębenkowej oznacza obecność otworu w błonie oddzielającej przewód słuchowy zewnętrzny od przestrzeni ucha środkowego. Błona bębenkowa jest mocna lecz niezbyt elastyczna, a jej zadanie polega na przenoszeniu drgań fali akustycznej (dźwięku) do ucha środkowego.

Do rozerwania błony bębenkowej dochodzi najczęściej w wyniku zapalenia ucha lub urazu. Objawami świadczącymi o uszkodzeniu błony bębenkowej, a które powinny skłonić do wizyty u laryngologa są: nagły ból ucha, wyciek z ucha, pogorszenie słuchu. Ucho środkowe oraz wewnętrzne są niezwykle delikatnymi strukturami i dlatego utrata ich ochrony na skutek uszkodzenia błony bębenkowej, wymaga podjęcia właściwego działania aby zapobiegać trwałej utracie słuchu.

Większość perforacji błony bębenkowej zarasta się w ciągu 6 miesięcy. Jeżeli tak się nie stanie wówczas koniczne jest leczenie operacyjne.

Na zdjęciu – perforacja błony bębenkowej

Leczenie operacyjne chorób ucha – pytania i odpowiedzi

Do czego służy błona bębenkowa?

Błona bębenkowa jest odpowiedzialna za przenoszenie fal dźwiękowych do ucha wewnętrznego oraz pełni rolę ochronną. Oddziela przestrzeń ucha zewnętrznego od ucha środkowego.

Kiedy może dojść do uszkodzenia błony bębenkowej?

Do najczęstszych przyczyn prowadzonych do uszkodzenia błony bębenkowej należą infekcje ucha. Podczas ostrego zapalenia ucha środkowego dochodzi do nagromadzenia płynu w przestrzeniach ucha środkowego i pod wpływem ciśnienia dochodzi do rozerwania błony bębenkowej. Widoczny jest wówczas wyciek treści ropnej z ucha.

Do innych, popularnych przyczyn uszkodzenia błony bębenkowej należą urazy. Samodzielne oczyszczanie ucha przy pomocy patyczków kosmetycznych jest jednym z najczęstszych przyczyn pourazowego rozerwania błony bębenkowej.

Do innego typu urazu należy uderzenie w okolice ucha, kiedy to ciśnienie w przewodzenie słuchowym powoduje rozerwanie błony bębenkowej.

Jakie są objawy uszkodzenia błony bębenkowej?

Perforacja błony bębenkowej może być bezobjawowa. Typowymi objawami perforacji w błonie bębenkowej są: pogorszenie słuchu, wycieki z ucha pojawiające się od czasu do czasu, a szczególnie po zamoczeniu ucha np. w basenie, podczas oczyszczania nosa z ucha może się wydobywać dźwięk (np. świst).

Jak rozpoznać perforację błony bębenkowej

Dla rozpoznania najważniejsze jest szczegółowe oglądanie ucha, najlepiej przy użyciu mikroskopu diagnostycznego, w rzadkich przypadkach konieczne jest użycie endoskopu. Badanie audiometryczne wykaże jak poważne jest uszkodzenie słuchu.

Jak leczyć perforację błony bębenkowej?

Większość perforacji powstałych podczas ostrego zapalenia ucha środkowego czy urazu ulega samoistnemu wyleczenie po kilku miesiącach. Jeżeli perforacja jest obecna przez kilka miesięcy lub okresowo pojawiają się wycieki z ucha konieczne jest wówczas leczenie operacyjne.

Nasi wybitni eksperci z zakresu laryngologii:

Nowości

Elastografia wątroby mętodą FIBROSCAN
Test oddechowy wodorowo – metanowy
Konsultacje Online
Zabieg Genesis - Sonomed Szczecin
Diagnostyka czerniaka - Sonomed Szczecin
Trichoskopia FotoFinder - Sonomed Szczecin
Laser Cutera Excel V+ - Sonomed Szczecin
Dermoskopia FotoFinder - Sonomed Szczecin
Calendar Umów wizytę