Zabieg powiększenia piersi to obecnie najczęściej przeprowadzany zabieg z zakresu chirurgii plastycznej w Polsce. Istnieje wiele różnych sposobów powiększania piersi, jednak w dalszym ciągu najpopularniejszą metodą jest wstawienie specjalnych implantów.
Sposoby umiejscowienia implantów piersi
Implanty piersi dzielimy na okrągłe i anatomiczne. W dzisiejszych czasach mamy ogromny wybór implantów, różniących się kształtem, profilem, projekcją i rozmiarem. Dzięki temu każda z pań znajdzie implanty najlepiej odpowiadające jej oczekiwaniom.
Implanty piersi umieszczane są w jednym z dwóch miejsc:
- pod mięśniem piersiowym
- pod gruczołem piersiowym
Możliwe jest to dzięki wykonaniu specjalnych nacięć pod pachą, wokół brodawki lub w fałdzie podpiersiowym. Najczęściej stosowanym nacięciem jest to w bruździe podpiersiowej, dzięki czemu w późniejszym etapie są niewidoczne.
Kto jest odpowiednią kandydatką do zabiegu?
Zabieg powiększenia piersi proponowany jest kobietom które:
- cierpią z powodu kompleksów spowodowanych małymi piersiami
- mają asymetryczne piersi
- cierpią na niedorozwój piersi
- zmagają się ze zmianami w wyglądzie piersi spowodowane ciążą i karmieniem piersią
Kiedy wybrać implanty okrągłe, a kiedy anatomiczne?
Wybór kształtu implantów zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Implanty okrągłe uwypuklają górny biegun piersi, w efekcie czego uzyskujemy efekt push – up. Z kolei implanty anatomiczne pozwalają na osiągnięcie naturalnych kształtów, gdyż uwypuklają się ku dołowi.
Powiększanie piersi a ciąża i karmienie piersią
Implanty piersi nie stanowią żadnego przeciwwskazania do ciąży czy też karmienia piersią. Implanty przeznaczone są m. in. dla kobiet młodych, które nie były jeszcze w ciąży. Tak więc dzięki specjalnemu umieszczeniu implantów, panie z powodzeniem mogą starać się o potomstwo a następnie karmić piersią. Należy jednak pamiętać, że w czasie ciąży biust ulega znacznym zmianom. Tkanki zaczynają się rozciągać, co w późniejszym czasie może skutkować koniecznością wykonana korekcji kształtu piersi.
Jak przygotować się do zabiegu?
Przed zabiegiem powiększenia piersi pamiętaj o tym aby:
- wykonać wszystkie zlecone badania laboratoryjne
- poddać się badaniu USG piersi, mammografii lub rezonansowi magnetycznemu piersi
- zaprzestać palenia papierosów na minimum 4 tygodnie
- zaprzestać przyjmowania suplementów diety na okres min. 1 miesiąca
- zaprzestać przyjmowania leków rozrzedzających krew na okres min. 2 tygodni
Jakie badania należy przeprowadzić przed zabiegiem?
Przez zabiegiem powiększenia piersi wykonuje się podstawowe badania biochemiczne krwi (grupa krwi, jonogram, układ krzepnięcia, morfologia) oraz badania obrazowe piersi, które pozwolą ocenić czy tkanka piersi jest zdrowa i nie ma w nich żadnych niepokojących zmian.
Rekonwalescencja
W pierwszych dniach po operacji pacjentka może odczuwać nasilone dolegliwości bólowe, ponieważ wprowadzony implant musi rozciągnąć otaczające go tkanki, mięsień i skórę. Zazwyczaj mijają one w ciągu kilku lub kilkunastu dni. Na czas rekonwalescencji zaleca się noszenie specjalnej bielizny – stanika sportowego, który stabilizuje położenie implantu. Powrót do pracy siedzącej/biurowej możliwy jest po około tygodniu. W tym czasie należy uważać aby unikać wysiłku fizycznego. Powrót do pracy fizycznej lub aktywności sportowych można rozpocząć po około 2 miesiącach. Po zabiegu założone zostają również dreny, które zostaną usunięte po kilku dniach.
Jakie objawy pooperacyjne powinny zaniepokoić pacjentkę?
Powikłania po zabiegu powiększania piersi zdarzają się stosunkowo rzadko. Szacuje się, że dotyczy to jedynie 3% pacjentek. Powikłania które powinny zaniepokoić pacjentkę to nadmierny obrzęk i ból piersi, zaczerwienienie skóry piersi oraz gorączka. W takim przypadku zalecany jest bezzwłoczny kontakt z chirurgiem. Większość z tych dolegliwości da się jednak opanować leczeniem zachowawczym.